Skip to main content
UTA Libraries
Digital Gallery
Browse
All Items
Categories
Collections
About
About
Acknowledgements
Contact Us
Sort by
Relevance
Relevance
Items per page
48
60
72
120
Clear
Search
Browse
All Items
Categories
Collections
About
Home
Awards
Category: Cities and Towns
Category: Cities and Towns
49-96 of 201 results found
(-)
Remove Awards Subject Term filter
Awards Subject Term
Sort by
Year Asc
Year Asc
Year Desc
Per page:
48
60
72
120
Apply
Mrs. O. L. Albritton, Frank Dickson, and John Forbes
Series on the meeting of the Texas Mid-Continent Oil and Gas Association at Houston, Texas
Voting for Fort Worth's outstanding young man of 1952
M. M. McKnight, Rafael Aveleyra, and Mayor Edgar Deen
Series on the meeting of the Texas Mid-Continent Oil and Gas Association at Houston, Texas
"Dee Gee" named grand champion Quaretr horse mare of the Stock Show
Speediest Pumpers
"Poco Bueno" named grand champion Quarter horse stallion of the Stock Show
Arlington Saddle Club wins parade trophy
Mrs. Vern Brewer exhibits "Cherry Berry B" named grand champion Shetland mare at the Stock Show
Grand champion Shorthorn bull shown by W. C. Anderson and son with Craig Logan
Robert L. Hoyt received bronze plaque for outstanding service
Homer P. Lee with the champion turkey of Poultry show
City employees honored
Sally McDonald shown with owners, Mr. and Mrs. Russell Boomer, champion of the pleasure type Palomino mare class
Series on the meeting of the Texas Mid-Continent Oil and Gas Association at Houston, Texas
Champion Show Dog
Champion Brahman female of the show was JTG Resoto Manso shown with Ray Bridges
Series on the meeting of the Texas Mid-Continent Oil and Gas Association at Houston, Texas
Homecoming Queen
Mrs. C. L. Mansfield, George Harris and Mrs. Elsie Garrett
Series on the meeting of the Texas Mid-Continent Oil and Gas Association at Houston, Texas
Four H Club. Charlene Williford of Littles, Clovis Ann Watt of Saginaw, and Martha Spencer of Kennendale shown with dresses which won them first place in dress review
Grand Prairie Volunteer Fire Department
Boy Scout leaders honored
Chamber of Commerce, annual award dinner. O. G. Carlson, John Welsh, Marcus T. Reiners, John A. Whitlock, Lacy Goostree and Charles Needham
Amon Carter, left, shown receiving honorary life membership in the Fort Worth YMCA
Community Chest
Miss Mabel Wilkinson with plaque
Mrs. J. M. Bunkley
Jimmy Coffee, eagle scout
Image of B. Max Mehl shown with plaque
Jess Andrew
Retirement Present
Alamo City Cat Club Winner, Texas Dasht-I-Kavir
J. Lee Johnson Jr.
Paul Trantham bust shot
Daughters of the American Revolution
4- H Club member Jimmy Calhoun and Glen Tole
Three top winners of foremost "Young American's Club"
American Legion Citizenship Award
Boy Scouts
Fort Worth Flower Show: Chinese Buffet Supper Table, Winner of Blue Ribbon
Boy Scouts
Copy of certificate given to Amon Carter by Chamber of Commerce
Safe Driving Award winners
Champion Swimmers
War medal given to Robert B. Lucas who served in the 2nd Ohio Infantry during U.S. War with Mexico
‹ previous
1
2
3
4
5
next ›